You picked these products
Shopping Cart
Confirm & Payment
Access to Product
Your cart is currently empty.

Return to shop

چرا ناخن های پا به داخل رشد می کنند؟ چگونه پیشگیری کنیم؟
Post id: 63917
Views: 441

ناخن فرورفته پا در گوشت انگشت پا ( Onychocryptosis) یا (به انگلیسی: Ingrown nail) یکی از بیماری‌های رایج پوست پا می باشد. این مشکل به ظاهر ساده اما جدی که اکثراً در ناخن انگشت شست پاها مشاهده می‌شود، سبب رشد بیش از اندازه ناخن‌های پا و فرورفتن آن در شیار ناخن است. این مشکل غالباً دردناک و با ایجاد عفونت همراه می‌گردد.

علت ناخن فرورفته پا چیست؟ 

ناخن‌ فرورفته پا به ناخن‌هایی گفته می‌شود که در پوست انگشتان پا پیچیده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند درد شدید ایجاد کنند، اما در صورت مراقبت می‌توان درد را کاهش داد. اگر به خوبی از پا‌های خود مراقبت نکنید، ناخن در حال رشد نیز می‌تواند باعث عفونت جدی شود. با مجله آنلاین Pantoiran سایت خرید Orthopedic همراه باشید تا علت ناخن‌ فرورفته پا را بدانیم.

ناخن فرو رفته پا زمانی اتفاق می‌افتد که ناخن به جای اینکه روی و خارج از پوست باشد، شروع به رشد در پوست انگشت پا می‌کند. گاهی اوقات خود پوست می‌تواند لبه‌های ناخن پا را بپوشاند و باعث فرو رفتن ناخن در پوست شود.

ناخن فرورفته پا ممکن است روی هر انگشت پا ایجاد شود، اما شایع‌ترین محل انگشت شست پا است. شما به راحتی می‌توانید ناخن فرو رفته را تشخیص دهید زیرا پوست در واقع ناخن پا را می‌پوشاند. انگشت پا ممکن است در نهایت قرمز، متورم و کاملاً دردناک شود. پوست سفت و کشیده می‌شود. اگر عفونت شروع شود، ممکن است متوجه تراوش (چرکی) از پوست در محل اتصال ناخن شوید.

 عوامل رشد ناخن پا به داخل گوشت

تشخیص ناخن های فرورفته پا

ناخن های فرو رفته ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند. شایع ترین علت به گفته متخصصان، کوتاه کردن نامناسب ناخن است. علل دیگر شرایط ارثی، ضربه یا کفش بد است. شایع‌ترین علل رشد ناخن‌ فرورفته پا عبارتند از:

  • انگشتان کوچک پا که به اندازه کافی پهن نیستند تا بتوانند رشد ناخن را در خود جای دهند.
  • ناخن‌های دارای انحنای طبیعی یا ضخیم
  • آسیب به انگشت پا پس از آسیب، مانند ضربه زدن به نیمکت
  • ناخن های خیلی کوتاه یا خمیده
  • پوشیدن کفش تنگ و ناخن های پا فشرده شده

عوارض فرو رفتن ناخن پا در گوشت

اگر عفونت ناشی از فرو رفتن ناخن در گوشت بدون درمان رها شود، می‌تواند باعث ایجاد عفونت در استخوان پا شود. عفونت انگشت پا همچنین می‌تواند منجر به زخم‌های پا و یا زخم‌های باز و از دست دادن جریان خون در ناحیه عفونی شود. از بین رفتن و مرگ بافت در محل عفونت محتمل است.
اگر دچار دیابت هستید، عفونت پا می‌تواند جدی‌تر باشد. حتی یک برش کوچک، خراش پوستی و یا فرو رفتن ناخن پا در گوشت می‌تواند به علت عدم جریان خون و حساسیت عصب به سرعت دچار عفونت شود. اگر دچار دیابت هستید و در مورد عفونت ناشی از فرو رفتن ناخن در گوشت پا نگرانی دارید، سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

عوامل خطر ناخن فرورفته پا

اگر یک بیماری ژنتیکی دارید، یعنی مشکلی وجود دارد، مانند ناخن‌های بسیار بزرگ که خطر رشد ناخن فرو رفته در گوشت کنار پا در شما بیشتر است. این بدان معنی است که برای جلوگیری از رشد ناخن در کناره‌های انگشتان پا، باید مراقب کوتاه کردن ناخن‌های پا در یک خط مستقیم باشید. همچنین باید مطمئن شوید که ناخن‌های پای خود را بیش از حد کوتاه نمی‌کنید. علاوه بر این، پوشیدن کفش‌ راحتی که انگشتان پا را نشگون نگیرد، بسیار مهم است، که می‌تواند احتمال رشد ناخن‌ ها به گوشت انگشت را کاهش دهد.

روش تشخیص بیماری ناخن فرورفته پا

اگر مشکوک به ناخن فرورفته پا هستید، بهتر است به متخصص مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند به تشخیص ناخن فرورفته و پیدا کردن علت آن کمک کند. اگر مشکلی اساسی وجود داشته باشد که نیاز به درمان داشته باشد، یا اگر کفش نامناسبی می‌پوشید یا ناخن‌های پای خود را به درستی کوتاه نمی‌کنید، به شما اطلاع می‌دهد. در حالی که کار‌هایی وجود دارد که می‌توانید به تنهایی برای تسکین درد ناخن فرو رفته پا انجام دهید،

آنتی بیوتیک‌های موضعی یا خوراکی مانند خیس کردن پا‌های گرم نیز ممکن است نیاز باشد. یافتن علت رشد ناخن پا به داخل می‌تواند به شما در جلوگیری از این وضعیت دردناک کمک کند. اگر به طور مکرر ناخن‌های زیر روییده یا ناخن فرورفته پا را تجربه می‌کنید، حتماً باید به متخصص مراجعه کنید تا بتوانید درمان مناسب و ریشه‌ای را در پیش بگیرید.

درمان ناخن فرورفته در پا

درمان فرو رفتگی ناخن پا در گوشت باید بلافاصله پس از تشخیص آغاز گردد. اگر تشخیص به موقع و پیش از ایجاد عفونت شروع گردد، مراقبت مناسب در منزل می‌تواند نیاز به درمان های بیشتر را برطرف سازد:

  • انگشت پا را روزانه ۳- ۴ دفعه در آب گرم غوطه ور سازید.
  • در مابقی ساعات شبانه روز موضع را کاملا خشک نگه دارید.
  • برای تسکین و کاهش درد از داروهای ضددرد بدون نسخه مثل بروفن استفاده کنید.
  • شاید لازم باشد که به آرامی لبه ناخن فرو رفته به داخل پوست را بلند نموده و گاز نخی بین ناخن و پوست قرار دهید. (این پانسمان را روزانه تعویض کنید.

از کفش و صندل طبی پنجه پهن استفاده کنید که جای کافی برای انگشتان داشته باشند. حتما تا بهبودی کامل ناخن فرورفته پا از Medical sandals استفاده کنید.

Author

پانتو ایران
مرجع کیف و کفش چرم