You picked these products
Shopping Cart
Confirm & Payment
Access to Product
Your cart is currently empty.

Return to shop

درمان گودی کمر
Post id: 68893
Views: 465

درمان گودی کمر با 6 روش آسان

ستون فقراتش چنان قوس برداشته كه مشاهده‌گر را دچار ترس و تردید می‌كند كه در چنین وضعیتی فرد را چه مخاطراتی تهدید می‌كند؟ هر چند با توجه به تعدد سبك‌ و سلایق مربوط به حوزه زیبایی اندام، شاید هم این همه گودی كمر از نظر او یك تفاوت و جزئی از دنیای مد محسوب شود.

در هر حال، گودی كمر در هر وضعیتی كه باشد اگر میزان آن بیش از حد طبیعی باشد، عوارض جدی برای ستون فقرات فرد به همراه دارد. وبلاگ پانتوایران، نمایندگی محصولات طبی آرای در این مطلب تخصصی به روشهای درمان این بیماری اشاره كرده است.

 گودی کمر یا lordosis چیست؟

گودی کمر تعریف پزشکی برای ستون فقرات خمیده به جلو در کمر است. ستون فقرات گردنی بخشی از ستون فقرات شما در ستون فقرات کمربه طور طبیعی کمی به جلو و به سمت جلوی بدن شما خمیده هستند. گودی کمر نرمال به طور طبیعی به شما کمک می کند تا وضعیت خود را حفظ کنید و در هنگام حرکت ضربه را جذب کنید.

درمان گودی کمر با 6 راهکار ساده

اندازه طبیعی منحنی ستون فقرات

منحنی طبیعی ستون فقرات کمر باید در حالت ایستاده حدود 30-35 درجه باشد. پزشک شما ممکن است حرکات کششی و تمریناتی را برای کمک به بهبود وضعیت بدن شما توصیه کند، اما اکثر افراد مبتلا به لوردوز به هیچ درمانی نیاز ندارند. کودکان مبتلا به لوردوز معمولا از آن رشد می کنند.

گودی کمر (Hyperlordosis)

ستون فقرات سالم به طور طبیعی از جلو به عقب کمی قوس برمی‌دارد. قسمت تحتانی ستون فقرات در ناحیه کمر، دارای انحنای خفیف روبه جلو و قسمت بالایی پشت (نخاع سینه‌ای) دارای انحنای ملایم به سمت عقب است. این منحنی‌ها شوک ناشی از حرکات ناگهانی، در اثر فعالیت‌های روزمره مانند راه رفتن، پریدن و دویدن را جذب می‌کنند. قوس‌های ستون فقرات، نقش مهمی در حفظ ثبات و محافظت از ستون فقرات برعهده دارند.

اگر در ناحیه کمر خود احساس درد دارید قبل از شدت یافتن آن با پوشیدن کفشهای استاندارد مانند کفش و Medical sandals و انجام حرکات اصلاحی مرتبط با گودی کمر خداحافظی کنید.

علائم گودی کمر

از علائم مهم گودی کمر ، انحنای بیش از حد کمر، احساس خمیده شدن ستون فقرات و درد پایین کمر است. سایر علائم عبارتند از:

  • بی حسی
  • مور مور
  • دردهای شوک مانند الکتریکی
  • بی‌اختیاری ادراری و اشکال در کنترل مثانه
  • ضعف و خستگی
  • مشکل در حفظ کنترل عضلات

تشخیص گودی کمر

بلثقل

لوردوز چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک معالج  شما با معاینه فیزیکی گودی کمر را تشخیص می دهد. پزشک متخصص به وضعیت بدن شما نگاه می کند و ستون فقرات شما را برای هر گونه انحنای غیرطبیعی بررسی می کند. او بررسی خواهد کرد که آیا منحنی لوردوتیک انعطاف پذیر است یا خیر. اگر هنگام خم کردن گردن یا کمر با شما حرکت کند، کمتر به درمان یا جراحی نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است شما را از نظر اسکولیوز و کیفوز و سایر شرایطی که بر کمر و ستون فقرات شما تأثیر می گذارد، غربالگری کند.

چه آزمایشاتی برای تشخیص گودی کمر انجام می شود؟

اگر پزشک شما متوجه علائم گودی کمر در ستون فقرات شما شود، ممکن است به برخی آزمایشات تصویربرداری کمک کنید تا بدانند دقیقاً در بدن شما چه می گذرد، از جمله:

  • اشعه ایکس
  • ام آر آی
  • سی تی اسکن

8 علت ایجاد گودی کمر

اضافه وزن، تصادفات، عدم تحرک کافی، بد نشستن به مدت طولانی و صدمات ورزشی تنها بخشی از علل گودی کمر است. به طور کلی 9 علت اصلی ایجاد گودی کمر در افراد وجود دارد که به شرح زیر است:

1- عدم تحرک

عدم تحرک کافی علاوه بر اینکه احتمال افزایش وزن را بالا می برد می‌تواند موجب ضعیف شدن عضلات هسته‌ای بدن که اطراف شکم و لگن قرار دارند شود. عضلات ضعیف قادر به حمایت ستون فقرات نیستند و به سادگی اجازه می‌دهند این قسمت بیش از حد معمول قوس بردارد.

2 – چاقی شکمی و اضافه وزن

اضافه‌وزن و چربی اضافی به‌خصوص در شکم از دلایل اصلی عارضه گودی کمر است. چربی اضافه بدن و شکم به ستون فقرات فرد فشار آورده و آن را خم می‌کند. هرچه شکم فردی بزرگ‌تر گردد، عضلات آن ضعیف‌تر شده و نمی‌توانند وزن اضافی را تحمل کنند.

3- گودی کمر ناشی از پوشیدن کفش‌ پاشنه بلند

یکی از شایع‌ترین اختلالات در ستون فقرات، گودی بیش از حد کمر است و پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند به افزایش گودی کمر منجر می‌شود.

ارتباط کفش پاشنه بلند و گودی کمر

از آنجایی که پوشیدن کفش پاشنه بلند در بلند مدت و به طور مداوم می تواند مشکلات زیادی برای سلامتی فرد از جمله کمر درد، دیسک کمر ، سیاتیک و بسیاری از مشکلات دیگر فراهم آورد که بروز گودی کمر در مراحل اولیه ، از کمترین عوارض پوشیدن کفش پاشنه دار است،لذا توصیه میگردد برای حفظ سلامتی خود تا جایی که لازم است از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری نمایید.

 کفش طبی مناسب گودی کمر و دیسک کمر مخصوص پیاده روی های طولانی و ایستادن های روزانه زیاد موجب می شود تا به مرور به این بیماری مبتلا شوید.

4- گودی کمر مادرزادی یا بیماری‌های ارثی

اگر نوزاد با مشکلاتی موروثی نظیر بیماری ژنتیکی (مادرزادی) به دنیا آمده باشد، درمان گودی کمر با حرکات اصلاحی ورزشی در آینده غیرممکن بوده و نیاز به استفاده از روش‌های قطعی همچون جراحی خواهد بود. آکندروپلازی یکی از این بیماری هاست که در رشد غضروف‌ها به طور مستقیم تاثیر دارد.

درمان گودی کمر با حرکات اصلاحی ورزشی فیزیوتراپی

5- تروما

صدمات ورزشی، تصادفات یا زمین خوردن‌های جدی می‌تواند باعث اسپوندیلولیز، نوعی شکستگی ستون فقرات شود. این می‌تواند ستون فقرات را ضعیف کند و باعث شود مهره‌های آسیب دیده با زاویه شدیدتری خمیده شوند.

6- جراحی

ریزوتومی انتخابی پشتی، یک جراحی کم تهاجمی که ممکن است برای کاهش اسپاستیسیتی پا در برخی از بیماران مبتلا به فلج مغزی استفاده شود، می‌تواند منجر به لوردوز شود.

7- بیماری‌های عصبی عضلانی و سیاتیک

کودکان مبتلا به بیماری‌هایی که عملکرد عصب و عضله را مختل می‌کنند نیز ممکن است دچار لوردوز شوند. چنین شرایطی شامل دیستروفی عضلانی، فلج مغزی و چندین مورد دیگر است.

8- مشکلات لگن

برخی از کودکان مبتلا به دیسپلازی رشدی مفصل ران نیز دچار گودی کمر می‌شوند.

بهترین کفش برای درمان گودی کمر

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد یکی از علل گودی کمر پوشیدن کفش نامناسب است، اغلب افراد این موضوع را جدی نمی گیرند اما در نهایت که به این عارضه دچار شدند مجبور به پوشیدن کفش مناسب گودی کمر با تجویز پزشک یا توصیه اطرافیان می شوند.

در هر صورت پیشگیری بهتر از درمان است. بهتر است قبل از دچار شدن به گودی کمر و تحمل دردهای پی در پی با خرید کفش طبی استاندارد از فروشگاه کفش طبی معتبر و با سابقه، در حفظ سلامتی خود قدمی بردارید. می دانیم که پاها اتصال و رابطه تنگاتنگی با ستون فقرات دارد و هر گونه فشار و آسیبی به پاها مستقیما به کمر و ستون فقرات منتقل می‌گردد.

درمان گودی کمر با تغییر سبک زندگی

درمان گودی کمر به علت و شدت آن بستگی دارد. برای مثال اگر گودی کمر شما در حالتی که خم می‌شوید، برطرف می‌شود، می‌توان آن را با فیزیوتراپی و اصلاح سبک زندگی برطرف کرد؛ اما اگر در این شرایط نیز این مشکل را دارید، باید حتماً برای تشخیص و درمان گودی کمر به پزشک مراجعه کنید. بهترین و موثرترین روش درمان گودی كمر، استفاده از ورزش‌های اصلاحی و طبی به همراه كاهش وزن است.

Author

پانتو ایران
مرجع کیف و کفش چرم