قارچ پا چیست و راه های درمان آن

قارچ پا ( درماتوفیتوز ) و راههای درمان آن

 

قارچ پوستی پا چیست؟

این یک عفونت قارچی است که باعث خارش و قرمزی روی پا می شود. باعث پوسته پوسته شدن ، قرمزی ، خارش ، سوزش ، تاول و زخم می شود. عفونت قارچی پا یک بیماری پوستی شایع و مسری است. این بیماری که بیشتر در مردان جوان و بزرگسال شایع است ، در زنان و کودکان زیر 12 سال نیز قابل مشاهده است. عوامل محرک آن را می توان به شرح زیر ذکر کرد:

محیط های مرطوب و گرم

خشک نکردن پا پس از دوش گرفتن

پوشیدن کفش های تنگ و بسته

استفاده نکردن از کفش محافظ در استخرهای عمومی و رختکن ها

ابزارهایی مانند ست پدیکور آلوده مورد استفاده در آرایشگاه ها

ایمنی پایین

افراد مبتلا به دیابت

انواع آن چیست؟

قارچ ناخن پا (غیرطبیعی)

این نوع ، که عفونت انگشت شست پا نیز نامیده می شود ، شایع ترین نوع پای ورزشکاران است. معمولاً بین کوچکترین انگشتان پا اتفاق می افتد. این نوع پای ورزشکاران می تواند باعث خارش ، سوزش ، پوسته پوسته شدن و عفونت شود که به کف پا سرایت می کند.

موکن (هایپرکروتیک)

این نوع باعث سوزش ، خشکی ، خارش یا پوسته پوسته شدن پوست پا می شود. اگر قارچ درمان نشود ، پوست ضخیم و شکسته می شود. این عفونت می تواند به کل کف پا و کناره های پا گسترش یابد.

تاول زدن (وزیکولوبولوس)

این رایج ترین نوع پای ورزشکاران است. این حالت معمولاً زمانی رخ می دهد که پوست کف پا آب جمع می کند و تاول ها ناگهان می ترکند. در صورت عدم درمان ، آنها همچنین می توانند بین انگشتان پا ، در کف پا ، در قسمت پایین یا بالای پا ظاهر شوند.

علائم

علائم پای ورزشکار می تواند در هر نقطه از پا ظاهر شود. اما اغلب می تواند بین انگشتان پا یا انگشتان پا اتفاق بیفتد. علائم آن عبارتند از ؛

جوش قرمز

خارش پا

احساس سوزش

پوست شکسته و پوسته پوسته

بوی نامطبوع

شوره در کف پا

تاول آب روی پا

اگر به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود ، می تواند به ناخن ها نیز سرایت کند. علاوه بر این ، از آنجا که یکپارچگی پوست مختل می شود ، می تواند به عفونت های ثانویه شدیدتر مانند سلولیت (عفونت پوست) و لنفانژیت (عفونت عروق لنفاوی) به دلیل ورود باکتری از خارج منجر شود. از آنجا که عفونت قارچی به راحتی منتقل می شود ، لازم است از حوله یا دمپایی یکسان با افراد مبتلا به این عفونت استفاده نکنید.

روشهای درمانی

تشخیص عفونت قارچی با معاینه فیزیکی انجام می شود. در برخی موارد ، پوست خراشیده شده و زیر میکروسکوپ بررسی شده و تشخیص قطعی داده می شود. درمان عفونت قارچی تشخیص داده شده اولیه را می توان با استفاده از کرم های روی پوست انجام داد. از آنجا که عفونت قارچی یک بیماری سرسخت است ، احتمال عود آن بسیار زیاد است.(قارچ پا چیست)

در عفونت های قارچی پیشرفته ، ممکن است نتیجه قطعی در درمان با کرم حاصل نشود. در این موارد ممکن است قارچ کش های خوراکی توصیه شود. در صورت درگیری ناخن ، درمان به مدت حداقل 3 ماه دشوار و قارچ کش می شود و لاک ناخن باید به مدت 1 سال استفاده شود.

برای بیمار بسیار مهم است که از داروها به طور منظم در درمان های طولانی مدت استفاده کند. اگر درمان زود متوقف شود ، عود و مقاومت قارچ ممکن است ایجاد شود. در صورت افزودن عفونت باکتریایی ثانویه در موارد مزمن تشخیص داده شده ، فرد می تواند در بیمارستان بستری شود و درمان آنتی بیوتیکی داخل وریدی انجام شود.

اقدامات لازم برای پیشگیری از عفونت قارچی:

مراقبت روزانه از پاها

در مراکز ورزشی ، خانه یا مناطق مشترک با کف پای مرطوب روی زمین مرطوب قدم نگذارید.

عدم استفاده از دمپایی و حوله معمولی

بعد از دوش گرفتن پا را به خوبی خشک کنید

استفاده نکردن از کفش های تنگ به مدت طولانی ، به ویژه در تابستان

از جوراب های نخی محکم و بافتنی استفاده کنید

تعویض روزانه جوراب

ست پدیکور شخصی

اسپری پودر ضد قارچ روزانه بر روی پا و کفش اسپری می کند.

 

 

پانتوایران
پانتوایران

گردآوری شده در فروشگاه پانتوایران

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *