افراد شما را با کفش هایتان ارزیابی می کنند

افراد شما را با کفش هایتان ارزیابی می کنند

فکر می‌کنید وقتی با مردم هم‌نشینی می‌کنید، دیگران در مورد شما چه چیزی را متوجه می‌شوند؟ البته لباس‌هایتان، موهایتان، رفتارتان و قطعاً لبخندتان… با این حال، ما تمایل داریم توجه غریبه‌ها به کفش‌هایمان را دست کم بگیریم!

اگرچه اقلیتی این را می‌دانند و کفش‌های خود را بر اساس آن انتخاب می‌کنند، اما مردم معمولاً مطابق سلیقه خود لباس می‌پوشند. با این حال، حتی کلکسیونرهای کفش نیز از یک انتخاب ضعیف حمایت نمی کنند. و تغییر برداشت اولیه مردم از شما بسیار سخت است.

وقتی صحبت از کفش به میان می‌آید، بین عملکرد و مد تعادل وجود دارد. اما تحقیقات تأیید می کند که برعکس است.

افراد شما را با کفش هایتان ارزیابی می کنند

کفش ها نقطه کانونی ظاهر شما هستند

ممکن است فکر کنید که این کاملاً منصفانه نیست، اما تحقیقات نشان می‌دهد که ما هنگام قضاوت در مورد یک فرد بر اساس کفش‌هایی که اغلب می‌پوشد، آن را در نظر می‌گیریم

یکی از جالب‌ترین جنبه‌های تحقیق در مورد کفش، از نتایج بدست آمده معلوم می شود که کفش ها جنبه های خاصی از شخصیت ما را بلندتر از کلمات بیان می کنند.

این مطالعه با عنوان «کفش‌ها به‌عنوان منبع تأثیرات اولیه» توضیح می‌دهد که چگونه و از چه جهاتی کفش‌ها، دقیقاً شخصیت شما را از نظر موقعیت، شخصیت و سیاست منعکس می‌کنند. در این مطالعه، از شرکت‌کنندگان خواسته شد عکس‌هایی از کفش‌هایی که اغلب می‌پوشند و همچنین برخی اطلاعات شخصی ارائه دهند. سپس کفش‌ها را در اندازه‌های مختلف ارزیابی کردند که برخی از آنها به ویژگی‌های شخصی صاحبانشان مربوط بود. و سپس گروه جدیدی از شرکت کنندگان به سادگی به عکس ها نگاه کردند و صاحبان کفش را از نظر درآمد، سن، جنسیت و حتی اضطراب دلبستگی تفسیر کردند.

آزمایش افراد

در این آزمایش، عکس‌هایی از کفش‌های مورد علاقه یا مناسبت‌های خاص به بازبینان نشان داده نشد، بلکه عکس‌هایی از کفش‌هایی که شرکت کنندگان اغلب می‌پوشند نشان داده شد. همچنین از آنها خواسته شد قبل از اظهار نظر زیاد فکر نکنند و در عوض بر اساس برداشت اولیه قضاوت کنند. و نتیجه داده های بسیار جالبی بود.

به طور خاص، آنها دریافتند که کفش های خاص به طور دقیق اطلاعات مربوط به سازگاری را منتقل می کند. به عنوان مثال، کفش‌های تا مچ پا یا مردانه نشان‌دهنده مالکی کمتر موافق هستند. همچنین نکاتی برای انتقال دقیق اطلاعات در مورد همه چیز مانند صراحت و دیدگاه های سیاسی ذکر شد.

با این حال، شرایطی هم وجود داشت که ناظران به کلیشه‌ها پایبند بودند. شرکت‌کنندگانی که به کفش‌های خوش‌آرایش و جذاب نگاه می‌کردند، برخلاف گزارش فرد مورد آزمایش، تصور می‌کردند که فرد مورد نظر وظیفه‌شناس‌تر است.

افراد شما را با کفش هایتان ارزیابی می کنند

آیا انتخاب کفش واقعاً منعکس کننده ویژگی های شخصیتی است؟

در مقوله‌های دیگر، روان‌شناس پژوهشی، عمری گیلات (Omri Gillath) و همکارانش دریافتند که قضاوت‌های ادراکی آن‌ها به احتمال زیاد درست است. با توجه به الگوهای ادراکی کلی، به این نتیجه رسیدیم که راحتی و جذابیت کفش‌ها به دقت نشان‌دهنده ویژگی‌های شخصی پوشنده کفش است.

علاوه بر این، در این مطالعه مشخص شد که اضطراب دلبستگی شرکت‌کنندگان را می‌توان با توجه به ترجیحات کفش آنها نیز تشخیص داد و تصور می‌شد که این ممکن است به دلیل تمایل افراد مضطرب به توجه و مراقبت باشد. در حالی که کسانی که می‌خواستند توجه را به خود جلب کنند، سعی می‌کردند با انتخاب کفش‌هایی که به معنای واقعی کلمه زرق و برق اضافه داشتند، تأثیرگذار باشند، افرادی که وابستگی اجتنابی داشتند، و به نحوه درک آنها اهمیت نمی‌دادند، کفش‌های غیررسمی را ترجیح می‌دادند.

نتیجه :

این واقعیت که ما از ابتدا تا انتها مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیریم می تواند بر انتخاب های ما در هنگام تکمیل لباس عالی تأثیر بگذارد. شاید بخواهید در مورد ست کردن یک کت و شلوار شیک با یک جفت کفش کتانی کهنه و فرسوده تجدید نظر کنید. از سوی دیگر، بسته به اینکه چه نوع تصوری را می خواهید ایجاد کنید، کفش های آراسته و جذاب می توانند تصویری دقیق را بدون در نظر گرفتن دقت آن منتقل کنند.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir