چرا بطور مداوم پای خود را تکان می دهید؟

چرا بطور مداوم پای خود را تکان می دهید؟

شما پشت میزتان کار می‌کنید، و متوجه می‌شوید که در یک ساعت گذشته از تکان دادن پای خود دست برنداشته‌اید. حتی ممکن است متوجه این عمل ناخودآگاه نشوید تا زمانی که هم اتاقی یا همکارتان به شما هشدار دهد…

حتی نوسانات خفیف نیز می تواند حواس پرتی را ایجاد کند و روند کاری شما را مختل کند. پس چرا نمی توانید جلوی آن را بگیرید؟ در اینجا برخی از نظرات متخصصان در مورد اینکه چه چیزی می تواند باعث میل مداوم به تکان دادن پای شما شود و در مورد آن چه باید کرد می پردازیم. در پانتو ایران با ما همراه باشید.

چرا بطور مداوم پای خود را تکان می دهید؟

آیا تکان مداوم پا نشانه ای از اضطراب است؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا ممکن است بیش از حد مشغول تکان دادن پاهای خود باشید. به گفته جان وینکلمن، MD، رئیس برنامه تحقیقات بالینی اختلالات خواب در بیمارستان ماساچوست، شایع ترین علت در میان نوجوانان اضطراب است! دکتر وینکلمن توضیح می دهد که اضطراب یک برانگیختگی روانشناختی عمومی است که همراه با افزایش ضربان قلب و فشار خون و افزایش نیاز به حرکت ایجاد می کند

دبرا ویلسون، استاد دانشکده پرستاری دانشگاه ایالتی آستین پی، توضیح می‌دهد که بسیاری از مردم با عادت تکان دادن پاهای خود دست و پنجه نرم می‌کنند، در حالی که این معمولاً فقط یک عادت است. دکتر ویلسون می‌گوید: «راه‌هایی برای ترک این عادت وجود دارد، و زمانی که فرد مضطرب می‌شود، می‌تواند به طور داوطلبانه آن کار یا محیط را ترک کند تا زمانی که آن را فراموش کند و پس از آن دوباره شروع به انجام آن کند».

همچنین بخوانید:

آیا لرزش پا می تواند با سندرم پای بی قرار مرتبط باشد؟

سندرم پای بیقرار (RLS) که به عنوان بیماری ویلیس-اکبوم نیز شناخته می‌شود، با عادت کردن تفاوت دارد زیرا تمایلی غیرقابل کنترل برای حرکت دادن پا است. دکتر ویلسون این احساس را به صورت کشیدن یا درد پاها توصیف می کند که با حرکت پا برای مدت کوتاهی متوقف می شود. برایان کو، دانشیار عصب‌شناسی در دانشگاه ییل، می‌گوید در موارد شدید، ممکن است افراد مجبور باشند نیمه‌شب از خواب برخیزند و ساعت‌ها راه بروند

در حالی که سندرم پای بیقرار تهدید کننده زندگی نیست، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و منجر به الگوهای خواب ناسالم شود که می تواند به سایر مشکلات سلامتی کمک کند.

به گفته دکتر کو یا، RLS از نظر بالینی با فرکانس متفاوت در حدود 10 تا 15 درصد از نظر بالینی رخ می دهد، یعنی حداقل دو بار در هفته، یعنی در حدود دو درصد از جمعیت. این بیماری معمولاً زنان را در مقایسه با مردان به میزان دو تا یک درگیر می کند و می تواند به ویژه زنان باردار را تحت تأثیر قرار دهد. دکتر کو بیان می‌کند که سندرم پای بی‌قرار در افراد مسن‌تر شایع‌تر است، اما سن شروع آن معمولاً بین اواخر دهه 20 تا 30 سالگی ایجاد می‌شود.

چرا بطور مداوم پای خود را تکان می دهید؟

آیا دلایل دیگری وجود دارد که باعث می شود پاهای خود را تکان دهید؟

اگر تمایل ناگهانی و غیرارادی به تکان دادن پاها درست قبل از خواب دارید، ممکن است دچار لرزش شده باشید. لرزش نسبت به RLS شایع تر است، به خصوص در افراد مسن و مبتلایان به بیماری پارکینسون

در حالی که RLS یک نیاز شدید به تکان دادن پاها هنگام اضطراب است و این اغلب مرسوم است، لرزش حرکاتی کاملا غیر ارادی است.

دکتر وینکلمن توضیح می دهد که بسیاری از افراد به دلیل محرک هایی مانند کافئین دچار لرزش مکرر می شوند.

چگونه می توانید لرزش پای خود را متوقف کنید؟

ممکن است علت لرزش مداوم پای خود را شناسایی کرده باشید، اما بعد از آن چه کاری باید انجام دهید؟ مهم است که ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا شرایط زمینه ای مانند کمبود آهن را شناسایی کنید. علاوه بر این، انجام به روش های عملی برای کاهش اضطراب مانند ورزش و مدیتیشن می تواند بسیار مفید باشد. و در نهایت باید مصرف محرک ها را محدود کنید. بله، این به معنای مصرف الکل و کافئین است.

دفعه بعد که دوستانتان توجه شما را به تکان ولرزش پای عصبی شما جلب کردند، آوخته های خود را دنبال کنید تا به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا این یک نگرانی پزشکی است یا فقط یک عادت آزاردهنده.

Leave a comment

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *